İsimden de anlaşılabileceği üzere yandan körüklü kahve torbaları, her iki yanında körükleri bulunan ambalajlardır. Bu ambalajlar kendi içlerinde, quadro ambalaj, sırttan kaynak ambalaj ve kare taban ambalaj olmak üzere üçe ayrılırlar. Aslında görsel olarak birbirlerine oldukça benzerler. Hatta bu ambalajlara aşina olmayan pek çok insan, bu üç ambalajın birbirinden farkını ilk bakışta göremeyebilir.

Yandan körüklü kahve torbaları dediğimizde kastettiğimiz bu üç ambalajın kendine özgü yanlarından bahsetmeden önce ortak özelliklerine kısaca değinelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hepsinin yanlarında körükleri bulunur. Kahve ister toz olsun ister çekirdek olsun yüksek bariyer özelliğindeki ambalajlara konulan bir üründür. Çünkü nemden çabuk etkilenir. Bu yüzden tüm kahve ambalajlarında alüminyum laminasyonu kullanılır. Yani ortak özellikleri alüminyumlu olmalarıdır. Alüminyum laminasyonlu ve kalın oldukları için de tüm kahve ambalajlarına hava tahliye valfi uygulanabilir. Bildiğiniz gibi çekirdek kahveden yayılan gaz, ambalajı şişirir hatta zamanla patlatabilir bile. Bu yüzden çekirdek kahve konulan ambalaj rafta bekleyecekse mutlaka valfli olmalıdır.

Sırttan kaynak ambalaj, yandan körüklü kahve torbaları içerisinde en çok kullanılan modeldir. Bunun temel sebebi diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olmasıdır. İsminde de anlaşılacağı gibi kaynak noktası ambalajın sırt kısmına denk gelir. Bu da sırt kısmında düz bir alan olmadığı için komple baskı yapılmak istenilen durumlarda olumsuz bir özellik olarak kullanıcın karşısına çıkar.

Quadro ambalajlar yandan körüklü kahve torbaları modellerinden en az tercih edilenidir. Aslında kare tabanlı kahve ambalajına oranla daha düşük maliyetli bir ambalajdır. Ama fiyatı kare taban ambalaja çok yakın, şıklığı biraz daha az olduğu için daha az tercih edilmektedir. Dört yanı da baskıya uygun bir ambalaj modelidir. Hem yanlarında hem de ön ve arka yüzeyinde herhangi bir kaynak noktası bulunmaz.

Kare tabanlı kahve ambalajı, diğer yandan körüklü kahve ambalajlarında bulunmayan çok önemli bir özelliğe sahiptir. Bu özellik ayakta çok rahat durmasını sağlayan dümdüz tabanıdır. Diğer modellerde alt kasımlarda da kaynak noktası olduğu için ayakta çok düz duramazlar. Bu özelliği ona hem kullanışlılık hem de şıklık katar. Üretimi diğerlerine göre biraz daha zor ve masraflıdır. Fakat onu diğerleriden ayıran üstün özellikleri, yüksek fiyatlı da olsa, pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmesini sağlar.

Yandan körüklü kahve torbaları, kahveler için en uygun ambalajlardır. Ama yine kahve dışındaki bazı ürünler için de kullanılabilirler. Yüksek bariyer özeliği gerektiren tüm gıdalar için de uygun ambalajlardır. Bu ambalajlara istediğiniz her türlü baskı da yapılabilmektedir.

tr_TRTurkish