Son yıllarda ambalajlarda görülen en büyük gelişmelerden birisi kilit özelliğidir. Daha çok flexible ambalajlarda ve oturan torbalarda kullanılan bu özellik daha basit veya daha gelişmiş pek çok ambalajda da kullanılmaktadır. Bir ambalajın kilide sahip olması onun niteliğini ve değerini de artırır. Çünkü ambalaja ekstradan bir özellik getirmektedir. Yani diyebiliriz ki; kilitli torbalar, kilitsiz olanlardan daha üstün ve kıymetli ambalajlardır.

Her şeyden önce bir ambalajın kilidinin olması onun tüketiciye pratik çözümler sunması demektir. Örneğin bir ürün aldınız ve ürünü tek seferde bitiremediniz. Normalde ambalajı açtığınızda tekrar geri kapatamayacağınız için ya içindeki ürünü farklı bir kaba aktarmak ya da fazladan bir aparat kullanarak ambalajın ağzını tutturmak zorundasınızdır. Oysa ambalajınızda kilitli torba özelliği varsa başka bir kap ya da aparat kullanmak zorunda kalmazsınız. Tekrar tekrar açıp hava almayacak şekilde  kapatabileceğiniz kilitli torba sayesinde işiniz oldukça kolaylaşır.

Kilitli torbaların bir diğer önemli özelliği ise ürününüzün değerini artırmasıdır. Çünkü bu ambalajlar yeni nesil malzemeler oldukları için bu imajı markanıza ve ürününüze de yansıtacaklardır. Aynı şekilde şık görünümleri sayesinde ürünleriniz raflarda ön plana çıkacaktır.

Daha çok doypack ambalaj, kare taban ambalaj, quadro ambalaj ve sırttan kaynak ambalaj olarak gördüğümüz kilitli ambalajlar, bunların dışında da pek çok ambalaj modelini de kapsar. Günümüz üretim teknolojilerinde çok farklı ambalajlara bile kilit ekleyebilmek mümkün olmaktadır. Hatta artık bazı esnek ambalaj modelleri için sürgülü kilit, çıtçıtlı kilit, düğmeli kilit gibi özel farklı kilitler de geliştirilmiştir.

Son olarak kilitli torbalarla alakalı işinize yarayacak küçük bir detaydan söz edelim. Bizim “kilit” olarak kullandığımız kelime global ambalaj sektöründe “zipper” olarak kullanılır. Zipper aslında fermuar demek olduğu için kilitli torbalar bazı yerlerde fermuarlı torba olarak da geçer. Hatta zaman zaman zipperlı torba veya zipli torba olarak da kullanıldığı olmaktadır.

tr_TRTurkish