Oturan torba fiyatları

Doypack ambalajların fiyatları, piyasadaki bazı basit ambalajlarla kıyaslandıklarında biraz yüksekmiş gibi görünmektedir. Hal böyle olunca bu ambalajı daha ucuza temin etmek isteyen alıcılar, bu fiyatları nelerin etkilediğini ve nasıl daha uygununu bulabilecekleri konusunda ciddi araştırmalar yapmaktadırlar. Konuyu detaylarıyla açıklamadan önce şunu belirtmek isteriz ki, şık tasarımlarıyla ürününüzü ön plana çıkardığı, yüksek bariyer özelliği sayesinde ürününüzü daha uzun süre taze tuttuğu ve kilit özelliğiyle pratik çözümler sunduğu göz önünde bulundurulduğunda doypack ambalajlarfiyatlarının hakkını veren dolayısıyla da pahalı olmayan ambalajlardır.

Çok çeşitli ebatlarda ve laminasyon yapısında üretilebilen doypack ambalajların fiyatlarını etkileyen üç temel unsur vardır. Bunlar sırasıyla malzemenin yapısı, malzemenin kalitesi ve malzemenin miktarıdır. Bu üç temel noktayı ayrıntıları ile açıklayarak konuyu tüm hatlarıyla ortaya koymuş olacağız.

Doypack ambalajlar laminasyonlu yapıda olan ambalajlardır. Yani birkaç farklı malzemeden mamul filmin üst üste yapıştırılması ile oluşurlar. 3, 4 hatta 5 katlı laminasyonlu yapıda olanlarını bile görmek mümkündür. Bu noktada katman sayısı ve kullanılan malzeme, fiyata direkt etki etmektedir. Örneğin birbirinin yerine kullanılabilecek PE ve CPP malzemeyi ele alalım. PE, CPP'den daha ucuz bir malzeme olduğundan, diğer katmanları aynı kalacak bir doypackte, bir katı CPP yerine PE kullanmanız üretim maliyetlerini düşürecektir. Veya katman olarak bariyeri artırmak için kullanacağınız alüminyum, fiyatı yukarıya doğru çekecektir.

Laminasyon yapısında kullanılan malzemenin cinsi kadar kalitesi de fiyatı etkiler. Bir doypack ambalajı üretirken kullanacağınız laminasyon katmanları aynı iken bile farklı segmentte ham madde kullanmanız fiyatı etkileyecektir. Örneğin ham madde alırken birinci sınıf PE yerine daha düşük kalitede ve biraz daha uygun fiyatlı bir PE alır ve kullanırsanız, üretim maliyetlerini oldukça düşürmüş olursunuz.

Doypack ambalaj fiyatlarını etkileyen üçüncü faktör ise kullanılan malzemenin miktarıdır. Bu malzeme miktarı iki şekilde değişebilir. Birincisi laminasyonun her bir katmanını oluşturan film kalınlığı artarsa daha fazla malzeme kullanılacağı için maliyet de artacaktır. Yani daha kalın ve daha maliyetli bir doypack ambalaj ortaya çıkacaktır. İkincisi ise ebattır. Yani kalınlığı ve malzeme yapısı aynı kalacak şekilde üretilen bir doypack ambalajın sadece ebatları artırılırsa fiyatı da artacaktır.

Özetlemek gerekirse, bir doypack ambalajın fiyatını belirleyen temel üç unsur; malzemenin yapısı, malzemenin kalitesi ve malzemenin miktarıdır. Siz de bu üç unsuru göz önünde bulundurarak seçiminizi geliştirebilir ve ihtiyaç duyduğunuz doypack ambalajı biraz daha uygun maliyetli olarak temin edebilirsiniz.

tr_TRTurkish