İsminden de anlaşılabileceğe üzere vakum poşetler vakumlanabilir ambalajlardır.  Vakumlanabilen torba, vakumlu poşet, vakum ambalaj gibi isimlerle de anılırlar. Laminasyon yapıları gereği içine ürün konulduktan sonra vakum işlemi uygulandığında kesinlikle hava kaçırmazlar. Özelikle şarküteri sektöründe sıklıkla kullanılmakla birlikte kuruyemişten şekerlemeye pek çok diğer sektörde de kullanılırlar.

Vakum torba genellikle iki değişik ambalaj modeli olarak üretilirler. Bunlardan birisi üç kenarı kaynak vakum torba diğeri de yandan körüklü vakum torbadır. Üç kenarı kaynak olanları daha çok şarküteri ürünleri için kullanılırken, yandan körüklü olanları ise kuruyemiş ve bakliyat için kullanılırlar.

Raf ömrünü oldukça uzatan ambalajlar oldukları için her zaman ön planda olan vakum poşetler, flexible ambalaj sektöründe en çok tüketilen ambalajlardandır. PA / PE laminasyon yapısında üretilirler. Katmanlarını oluşturan bu özel malzemeler sayesinde asla hava almazlar. Bilindiği üzere gıdalarda bozulmaya sebep olan temel etken havadır. Bir ambalaj ne kadar düşük su buharı geçirgenliğine sahipse, yani içine ne kadar az hava alıyorsa içlerindeki gıdayı da o ölçüde taze tutarlar. İşte bu sebeple içinde hiç hava kalmayacak şekilde vakumlanan ve asla hava almayan vakum poşetler ile ambalajlanan ürünler çok uzun raf ömrüne sahip olurlar. Özellikle peynir gibi çabuk bozulabilen süt ürünleri için olmazsa olmaz ambalajlardır. Zaten dikkat edilirse market raflarındaki hemen hemen tüm peynir çeşitleri vakumlu torbalar ile ambalajlanmışlardır.

Vakumlu poşetlerin vazgeçilmez olduğu bir diğer sektör de deniz ürünleri sektörüdür. Tıpkı şarküteri ürünleri gibi deniz mahsülleri de çabuk bozulabilen ürünlerdir. Hava ile temasa maruz kaldıklarında raf ömürleri yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla da muhakkak hava almayacak şekilde ambalajlanmaları gerekir.

Bir ambalajın vakumlanabilir olması için muhakkak doğru laminasyon yapısında üretilmiş olması gerekir. Ancak ne yazık ki piyasada zaman zaman doğru laminasyon yapısında üretilmemiş ambalajlar da vakum ambalaj olarak satılmaktadır. İlk başta vakumlanmış gibi görünen bu ambalajlar, zamanla gevşeme yaparak içlerine hava alırlar ve ürününüzü istenildiği şekilde koruyamazlar. Yanlış ürünü almamak için vakum poşet alırken muhakkak güvendiğiniz ve bildiğiniz üreticilerle çalışmalı, çok düşük fiyatlı ürenlere itibar etmemelisiniz. Şüphelendiğiniz bir durum olduğunda malzeme yapısını gösteren bir evrak talep etmeniz de sizi olumsuz durumlardan koruyacaktır.

Hiç hava almama özellikleriyle ambalaj sektörünün vazgeçilmezleri olan vakum poşetler, sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda fiyatları da oldukça uygun ambalajlardır. Ürününüzün raf ömrünü nerdeyse 9-10 kat uzatan bu ambalajlar, baskılı olarak da üretilebilirler. Baskılı olarak üretildiklerinde de şık görünümleriyle markanızı ön plana çıkarmanıza yardımcı olurlar.

tr_TRTurkish