Daha çok kuru yemişler için kullanılan şeffaf opp poşetler ve şeffaf kare tabanlı poşetler bu durumdan dolayı sıklıkla kuru yemiş ambalajı olarak da anılırlar. Her ikisi de komple şeffaf ve yanlarında körükler bulunduran ambalajlar oldukları için birbirlerine çok benzerler. Hatta diyebiliriz ki, pek çok kişi ilk bakışta bu iki model arasındaki farkı görmeyebilir. Flexible ambalajlar içerisinde kullanımı en fazla olan ambalajlar bu iki modeldir.

Şeffaf opp poşetler ve şeffaf kare tabanlı poşetler tek kat veya çift kat laminasyonlu olarak üretilebilirler. Genellikle tek kat CPP ve tek OPP olarak üretilseler de zaman zaman OPP+CPP veya PET+CPP veya PET+OPP laminasyonlu olarak da üretilebilirler. Bu malzemeler ambalajlara pürüzsüz şeffaflık, kırışmama ve toz tutmama özellikleri kazandırır.

Aslında diyebiliriz ki; şeffaf kare tabanlı poşetler, şeffaf opp poşetlerin tabanının düzleştirilmiş halidir. Bu düzleştirme işlemi şeffaf opp torbaların tabanlarını manuel makinelerde, ısıl işleme ve basınca tabi tutarak yapılabilir. Bu yöntem daha yavaş ve maliyetli olanıdır. Ortaya çıkan kare tabanlı şeffaf poşetin de maliyetini yükseltmiş olur.  Diğer yöntem ise otomatik makinelerde torbayı direkt kare tabanlı olarak üretmektir. Bu üretimi yapabilen makineler çok pahalı olsalar da ortaya çıkan sonuç birinci yönteme göre daha ucuzdur.

Bir de isterseniz bu ambalajları tek başlarına kısaca inceleyelim. Şeffaf opp poşetler, flexible ambalajlar içerisindeki en uygun fiyatlı modeldir. İki yanlarında körükleri olduğu için yan körüklü şeffaf poşet, yandan körüklü şeffaf poşet, körüklü opp, körüklü jelatin poşet gibi isimlerle de anılır. Komple şeffaf yapısı, içindeki tüm ürünü göstererek şık bir sunum yapmanızı sağlar. Tek olumsuz özelliği alt kısmındaki kaynak noktasının ambalajın ayakta durmasına izin vermiyor olmasıdır. Ama bu durum, ambalaj içerisindeki ürün hafif olduğu zaman geçerlidir. İçerisine ağır bir ürün koyduğunuzda, tabana yapılan baskı bu sorunu ortadan kaldırır.

Kare tabanlı şeffaf poşetler ise biraz daha nitelikli ambalajladır. Komple şeffaf yapısına bir de dümdüz tabanı eklenince ortaya çok şık bir görüntü çıkar. Bu şıklığı nedeni ile pastanelerde ve şekerlemecilerde de çok kullanılır ambalajlar olmuşlardır. Tabanı dümdüz olduğu için içine çok hafif bir ürün dahi koysanız tam olarak ayakta durabilir. Bu da hem şıklığını muhafaza etmesini hem de raflara rahatlıkla yerleştirilebilmesini sağlar.

Baskılı olarak da üretilebilen şeffaf opp poşetler ve şeffaf kare tabanlı poşetler genellikle baskısız olarak kullanılırlar. Bunun temel sebebi baskılı siparişlerde adetlerin yükseliyor olmasıdır. Diğer yandan etiketle de baskıya alternatif çözüm getirmek mümkündür.

tr_TRTurkish