Vakum Poşet

uc-kenari-kaynak-vakum-poset

Körüksüz poşet, üç kenar kaynak torba, vakumlanan poşet, vakum torba, vakumlu peynir poşeti ve vakumlanabilir ambalaj olarak da adlandırılan “Vakum Poşetler”, isimlerini vakumlanabilir olma özelliklerinden alırlar.

İsminden de anlaşılacağı üzere vakum poşetlerin en büyük özelliği vakumlanabilir olmalarıdır. Özel laminasyon yapısı sayesinde içine ürünü koyduktan sonra vakumlama işlemini yaptığınızda bir daha hava kaçırmazlar. Tabii ki kaynak noktalarının sağlam yapıştırılmış olması da oldukça önemlidir. Bu vakumlama işlemi için sanayi tipi büyük vakum makineleri kullanılabildiği gibi ev veya dükkân tipi portatif vakum makineleri de kullanılabilir.

Vakum poşetlerin sağladığı en büyük avantaj, gıdaları çok uzun süre taze tutabilmesidir. Gıdaların raf ömrünü en çok etkileyen şey hava ile temasıdır. Yani bir gıda dışarıya konulduğunda çok hızlı bozulur. Ambalajlanma biçimine göre de bu süre artabilir. PA / PE vakum torbalar, ürün içine konulduktan sonra ambalajın içindeki hava tamamen boşalana kadar vakumlanırlar. Kesinlikle zamanla hava alma gibi bir durum da olmadığından vakum ambalajın içinde olduğu sürece hiçbir şekilde havayla temas etmez. Havayla hiçbir teması olmadığından raf ömrü çok uzar. Hatta bazı ürünler vakumlandıktan sonra yıllarca bozulmadan durabilir.

Vakumlu poşet satın alırken doğru laminasyon yapısındaki malzemeyi satın aldığınızdan emin olmalısınız. Vakumlu torbanın doğru şekilde vakumlanabilmesi, vakumlanma sonrasında hava geçirmemesi ve havayı salmaması için muhakkak PA / PE laminasyon yapısında olması gerekir. Maalesef bazen piyasada çok farklı malzemelerden yapılan şeffaf üç kenar kaynak poşetler de üç kenarı kaynak vakumlu poşet olarak satılabilmektedir. Bu sahte poşetler de ilk başta vakumlanabilmektedirler; fakat zamanla hava salacağından ve ürünün hava ile temasını kesmeyeceğinden asla doğru işlevi görmez. Tabii ki işin uzmanı olmayan birisinin dokunarak ya da bakarak malzeme yapısını çözebilmesi çok kolay bir şey değil. Ama üç kenarı kaynak vakum poşet fiyatlarını takip eder ve çok ucuza kaçmadan genel piyasa değerindeki ürünleri alırsanız bu sorundan büyük ölçüde kaçınmış olursunuz.

Aslında vakum poşetler sadece üç kenar kaynak olarak üretilmezler. Dilediğiniz şekilde ve ebatta torbanın vakumlanabilir olarak üretilmesi mümkündür. Ülkemizde daha çok üç kenar kaynak olarak üretilmesinin sebebi, pek çok farklı ürün için kullanılabilecek ortak bir ambalaj şekli olmasındandır. Vakum poşetler ayrıca baskılı olarak da üretilebilmektedirler.

Vakum poşetler sadece gıda ambalajlanmasında kullanılırlar. Çünkü gıdaların raf ömürlerini uzatabilen özel yapıları onları aynı zamanda biraz maliyetli yapar. Dolayısıyla bozulma gibi bir sorunu olmayan gıda dışı ürünlerde tercih edilmezler. Çabuk bozulabilen maliyetli ürünlerin satışını yaptıkları için en çok şarküterilerde kullanılan vakumlu torbalar, onu dışında kuruyemiş, aktariye, hazır gıda ve taze meyve sebze ambalajlanmasında da sıklıkla kullanılırlar.